TAKMA SAÇLARIN TARİHÇESİ (PERUK TARİHÇESİ) :

Eski ve ilkel topluluklarda sıradan insanlar genellikle basit saç modelleri kullanıyorlardı. Aristokratlar ve soylular ise daha farklı kendilerine özgü karmaşık saç modelleri geliştirdiler.
Sümerli asil kadınlar saç fileleri ile yapılan ağır topuzlar yapıyor, başı çevreleyen örgüler kullanıyor ya da saçlarını tutam tutam omuzlarına doğru bırakıyorlardı. Saçlarına hoş kokan nişasta sürüyor ve altın saç tokalarıyla süslüyorlardı.
Mısırlı asil kadınlar saçlarını sımsıkı topluyorlardı. Fakat sıcak hava koşullarının da etkisi ile daha temiz ve serin olması için saçlarını bronz usturalarla kazıdılar.

Törenlerde ise güneşten korunabilmek için ağır siyah takma saçlar kullanıyorlardı. Takma saçlar kısa, dalgalı ,uzun örgülü veya tamamen kıvırcık oluyordu.

Yunanlı asil kadınlar saçlarını geriye doğru bol bir şekilde topluyor veya daha sonra top biçiminde topuzlar yapıyorlardı. Üst sınıftan olan kadınlar saçlarını lüle lüle yapan demirler kullanıyorlardı.
Romalı asil kadınlar saçlarını boyuyor, sarı sabunlar sürüyor ya da simsiyah peruklar takıyorlardı. Esir aldıkları barbarların saçlarından sarı peruklar yapıyorlardı.

İranlı asil kadınların saçları erkeklerin baskısı altında türban ve başörtüyle gizleniyordu.
Saçlarını hamamlarda yıkıyorlar ve kına ile kırmızıya boyuyorlardı.
Çinli asil kadınlar saçlarını geriye doğru tarayıp bantla tutturuyor ya da bol bir şekilde taşlı taraklar, tokalar ve çiçeklerle süsleyerek topluyorlardı. Evlenmemiş kızlar saçlarını uzatıp örüyorlardı.
Japonyalı asil kadınların saçları ortaçağda dalgalıydı ve bunları geriye atarak kullanıyorlardı.

Daha sonra çok çekici olduğu düşünülen ense kısmı açıkta bırakılarak uzun süslü tokalarla ve özenle hazırlanmış peruklar kullanıyorlardı.
Hintli asil kadınlar genelde iki uzun kuyruk yaparak saçlarını toplarlardı. Güneydeki daha gelişmiş bölgelerde daha karmaşık modeller geliştirilmiştir. Örneğin evlenecek kızlarını başına kulağı açıkta bırakacak şekilde, oyulmuş tam büyümemiş balkabakları koyuyorlardı.
Mixtex kadınları saçlarını boynuz şekli verilmiş bir örtü takıp ya da çörek şeklinde arkada topluyorlardı. Bunlar eski Amerika yerlileriydi.
Mangbetu kadınları saçlarını ince kuyruklar halinde yukarıya doğru genişleyen silindir şeklinde bir kutunun üstünde toplar ve uzun yassı kemikler, iğneler ve çubukları tırnaklarını güçlendirmek için saç derisine batırırlardı. Bu işlem bazen haftalar boyunca sürerlerdi. Bunlar Afrika yerlileriydi.

TAKMA SAÇ NEDİR? (PERUK NEDİR ?)

Güzel sanatların bir dalı olan kuaförlüğün vazgeçilmez, kişinin sanatı ile kendini ortaya koyduğu en zevkli ve en önemli özelliği, saç tarama tekniği, postiş ve peruk takmaktır.
Saçları dökülen veya saç rengini ya da şeklini beğenmeyen kimsenin başına kendi saçlarıymış gibi görünen saçlı bir fileyi örtmesine ‘peruk takma’ denir. Bu saçlı fileye de ‘takma saç’ denir
Saç takma veya ekleme (ek yaptırma) , kişinin tabii görünüşünü değiştirme, genç görünüme ve karşısındakini yanıltma amacıyla yapılır. Karşısındakini yanıltma amacı tiyatroda, sinemada ve çeşitli gösterilerde kullanılır. Peruk ve makyajla yeni bir karakter oluşturulabilir.

KADINLAR İÇİN:
PERUK:  Başin tamamini kaplayan sentetik veya dogal saçlarda imal edilen takma saçlardir.
POSTİŞ. Başın herhangi bir bölümünde lokal olarak kullanılan sentetik veya doğal saçlardan yapılan küçük takma saçlardır.
ÖRGÜ: Lokal olarak uygulanan takma saç grubundandır.
TOPUZ: Kısa saçlara farklı kreasyonlar kazandırmak amacıyla kullanılır. Hacmi az olan saçların topuz yapımında destekleyici olarak kullanılır.
KAKÜL: Saç şekillendirmede kullanilan yardimci materyaldir. Özellikle tiplemelerde kullanilir.
KAŞ-KIRPIK: Yardımcı materyal olarak, hem günlük hem de sahne sanatlarında kullanılan materyallerdir.
ZÜLÜF: Saç şekillendirmede veya sahne sanatinda saçlarin yan taraflarına kullanılan kısa takma saçlardır.

ERKEKLER İÇİN:
PERUK: Başin tamamini kaplayan sentetik veya dogal saçlarda imal edilen takma saçlardir.
TUPE(Tepede yarım peruk) : Yarım kellik durumunda kullanılan takma saçlardır. Sentetik ve doğal saçlardan yapılır.
BİŞ(Çenede ufak sakal) : Yardımcı materyal olarak hem günlük kullanımda hem de sahne sanatlarında kullanılan materyaldir.
SAKAL-BIYIK : Sahne sanatlarında tiplemeyi oluşturma amacıyla kullanılan küçük materyaldir.
FAVORİ: Saçın favorisini uzatmak veya değiştirmek için kullanılır.

PERUĞUN KULLANIM AMACI:

Peruğun kullanım amacı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bunlar:
· Değişiklik yapmak için ya da güzel saçlara sahip olmak için peruk kullananlar.
· İş kazalarında saçını kaybedenler. Örneğin; yanıklar (Kaynamış su yanıkları, süt yanıkları, ateşte yanmalar) ve saman kırma makinesine saçını kaptıranlar, tehlis makinesinde saçı tamamen kopanlar.
· Doğuştan kılı olmayanlar. (Genetikte olabilir)
· Sinirsel rahatsızlıktan dolayı saç dökülmeleri. (Bu dökülmeler psikolojiktir)
· Kortizon tedavisi görenler (Kanser hastalıkları olabilir)

· Sonradan saç dökülmeleri.(Yaşlanma sonucu saçlarin dökülmesi)
· Saçları dekolore, röfle, boyadan yıpranmış olanlar. · Özel gün ve gecelerde saçlarında değişiklik yapmak isteyenler.
· Görsellikle uğraşan mesleklerde(Mankenler, Tiyatro ve sahne sanatçıları) kullanılır.
· Günümüzde İngiliz adalet sisteminde de kullanılmaktadır.
· Türbanlı kişilerde türban üzerinde kullanılmaktadır.

Geçmişte de günümüzde de hayatimizin her alanında peruk yer alıyor ve yer alacaktır….

TAKMA SAÇLARDA (PERUKA) DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

- Peruk yapılacak saç, rengi açılacak veya başka bir renge boyanacak ise; bu işlemlerin. Saç tres tezgahında işlenmeden önce demet halindeyken yapılması uygundur.
- Peruğa meş veya röfle yapılması isteniyorsa , bu işlemlerin de saç demet halindeyken yapılması gerekir. Meş ya da röfle için rengi açılıp hazırlanmış saçlar, tres tezgahında örülürken natürel renk arasına katılarak işlenir.
- Peruk ve takma saçalara permanat yapılması gerektiğinde, kesik ham saça permanat yapılamayacağı için, peruk veya takma saç işlenip dikildikten sonra yapılmalıdır.
- Peruk veya herhangi bir takma saça şekil verirken sarıp kurutularak tarayıp biçimlendirmek, mizampli yapmak daha sağlıklıdır. Fön ve sert fırçalarla bu saçlar üzerinde şekil vermeye çalışmak saçların dolaşıp kırılmasına sebep olur.
- Peruk ve takma saçların yıkanmasında iyi cins şampuan krem kullanılmalı, soğuk su saçı sertleştireceği için daima çok sıcak olmayan su ile yıkanıp durulanmalı. Bu saçlar yıkanırken çitilenmez, sadece el hareketleriyle okşar gibi ve suya batırılıp çıkartılarak yıkanmalıdır.
- Peruk ve takma saçlar kullanılmadığı zamanlar bir kutu içerisinde muhafaza edilmelidir. Açıkta kaldığı zaman tozlanıp kirlenir. Çok kirlenen ve sık sık yıkanan bu saçlar yıpranır, bozulur ve saçın dikili olduğu düzen deforme olur.

 

 

 

İNSAN YAŞAMINDA SAÇIN ÖNEMİ:

Güzellik dünyanın kuruluşundan beri insanların en büyük zaafı, beğenilmek her insanın en büyük arzusudur. Binlerce yıldır aynayı elinden bırakmamış kadın, her bakımdan kendisini biraz daha güzel görmek istemiştir. Günümüzde önemli olan,kadinin hoş görünebilmesi güzelligini kişiligine uygun biçimde ortaya koyabilmesidir ve her kadin bunu başarmayi arzu eder.
Tanrı kadını,göze hoş görünebilmesi için bulunmaz bir şans vermiştir. O da ‘saç’ tır. Saç ; üzerine binlerce şairin on binlerce misra döktügü hazinedir.

O saç ki, kullanmasini bilen kadini yerine göre muzip, masum, ağırbaşlı, gösterişli,çarpıcı ya da muhteşem gösterebilecek paha biçilmez bir araçtır. Birkaç toka ve biraz takma saç kullanımı, bir kadını tanınmayacak kadar değiştirmeye yetebilir.

Takma saç ile saç renginde yapılacak değişiklik, bir kadına bambaşka bir kişilik kazandırabilir. Bu değişiklik kadını, kendine olan güveninin artması, insanlarla ilişkilerinde kendinden emin ve rahat olması, normal bir psikolojik sonuçtur.